Retrato de Cándido Casanueva Gorjón
Person - Casanueva Gorjón, Cándido (1881-1947)

Casanueva Gorjón, Cándido (1881-1947)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Casanueva Gorjón, Cándido (1881-1947)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Pereña de la Ribera  1881-12-12 - Pereña de la Ribera  1947-08-18 (La esquela publicada en ABC de 17-09-1949 desmiente fallecimiento en Madrid)

History:

Spanish notary and politician who began his career in the Agrarian Party, obtaining a seat as Deputy for the Agrarian Fraction in the district of Salamanca in 1923. Later he became a member of the Spanish Confederation of Autonomous Rights (Confederación Española de Derechas Autónomas/CEDA) and was elected deputy in the 1931, 1933, and 1936 elections. Vice President of the Congress of Deputies. Minister for Justice between 6 May 1935 and 25 September 1935.

Spanish Civil War, 1936-1939

Date of the event: 1936 - 1939

 

Occupations

Places

Lugar de Nacimiento:

Pereña de la Ribera in 1881-12-12

Lugar de Defunción:

Pereña de la Ribera in 1947-08-18

Sources

Página web: www.congreso.es [consultado 2014-08-19].

Página web: www.congreso.es [consultado 2014-08-19].

Related Authorities

Alianza Nacional de Fuerzas Democráticas (España)  ( Mantuvo relaciones con )

Associative relations :

Confederación Española de Derechas Autónomas  ( Diputado por Salamanca en elecciones generales de 1936 )

Cortes Generales. Congreso de los Diputados (España)  ( He/She is a member of )

Partido Agrario Español (1876-1933)  ( Elegido nuevamente Diputado por Salamanca en 1931 y 1933 )

Documents

Producer of:

  • No Description Units associated.