Person - Romero Robledo, Francisco (1838-1906)

Romero Robledo, Francisco (1838-1906)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Romero Robledo, Francisco (1838-1906)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Antequera (Málaga, España)  1838-03-08 - 1906-03-03

History:

Spanish lawyer, politician and minister. Matías Romero Montilla and Teresa Robledo Checa's son. His uncle Vicente Robledo was in charge of his studies. PhD in Jurisprudence at the Faculty of Law of the Central University of Madrid with the thesis "Derecho de castigar". Married with Rubiedo, they had three children: María del Carmen, Teresa and María Manuela Romero Rubiedo.

Deputy of Liberal Union from 1862. Romero participated in the dethronement of the Queen Elizabeth II in 1868,becoming a member of the Revolutionary Board of Madrid. He joined the Constitutional Party of Sagasta, from which he was the undersecretary of Governing (1871). He fought against the I Republic (1873), and helped Cánovas del Castillo to achieve the monarchical restauration, becoming the Minister of Governing between 1875 and 1879, and later on in 1880-1881 and 1884-1885. The transfer of powers to the Liberal Party, after Alfonso XIII's death, caused a breaking-off with Cánovas, and the rapprochement towards the general López Domínguez, with which he formed the Reformist-Liberal Party in 1886. After its failure, Romero came back to the Conservative Party holding the portfolio of Overseas (1891-1892) and Mercy and Justice (1895-1897). Moreover, he was the president at the Congress from October 1903 to August 1905. He was the President of the Royal Academy of Jurisprudence and Legislation. Finally, he died in Madrid in 1906.

Restauración borbónica, 1874-1931

Date of the event: 1874-12-29 - 1931-04-14

 

Occupations

Profession (carried on by):

Lawyers

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Cabinet officers

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators

Places

Lugar de Nacimiento:

Antequera (Málaga, España) in 1838-03-08

Lugar de Defunci¾n:

Madrid (España) in 1906-03-03

Subjects

Gender:

Varón

It belongs to:

Conservadores

Sources

DD.AA. Enciclopedia de Historia de España. Vol. IV: Diccionario biográfico. Madrid: Alianza Editorial, 1991. 910 p.

Related Authorities

Cánovas del Castillo, Antonio (1828-1897)  ( He/She is a member of the Government )

Associative relations :

Cortes Generales. Congreso de los Diputados (España)  ( He/She is a member of )

Ministerio de la Gobernación (España)  ( He/She is a member of )