Person - Castro Bravo, Federico de (1903-1983)

Castro Bravo, Federico de (1903-1983)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Castro Bravo, Federico de (1903-1983)Other forms

Fechas de existencia:

Sevilla (España)  1903-10-21 - Madrid (España)  1983-04-19

History:

Spanish professor. He was born in Seville and he died in Madrid. He was the son of José de Castro y de Castro, lawyer and professor of Philosophy and Literature, and Dolores Bravo Albares. He got married to María-Elena de Urries Herrero.

He started his academic training in 1916 when he studied Law at the University of Seville and he was awarded both a degree on Law and on Philosophy and Literature. He studied the doctorate on Law and History at the Universidad Central in Madrid. He received a scholarship from the Council for Extension of Studies and he used to study at the University of Heidelberg as well as the town of Grenoble (France).

He started his academic career being an assistant professor in the Faculty of Law at the University of Salamanca. In 1932 he got the chair of International Private Law from the University of Madrid and one year later he was transferred to the same chair at the University of Seville. He ceased and moved to the University of Madrid.

He was dismissed in 1939 and he was rehabilitated without sanction.

He carried out other activities:

Scholar from the Royal Academy of Jurisprudence and Legislation.

Legal counsel at the Ministry from Foreign Affairs.

Director of the yearbook of Civil Law

Occupations

Profesión (Es realizada por):

Catedráticos de Derecho in 1930-06-26 Obs.:  Universidad de La Laguna, Salamanca, Madrid y Sevilla

Profesión (Es realizada por):

Asesores in 1965-12-06 Obs.:  Asesor jurídico del Ministerio de Asuntos Exteriores.

Places

Lugar de Residencia:

Madrid (España) between 1923 and 1983-04-19 Obs.:  Estudiante y trabajo en la Universidad Central

Lugar de Residencia:

Sevilla (España) in 1916 Obs.:  Estudiante y trabajo Universidad de Sevilla

Lugar de Residencia:

Salamanca between 1931-11-15 and 1932 Obs.:  Trabajo Universidad de Salamanca

Lugar de Residencia:

San Cristóbal de La Laguna (Tenerife, Santa Cruz de Tenerife, España) between 1930 and 1931-09-14

Lugar de Nacimiento:

Sevilla (España) in 1903-10-21

Lugar de Defunción:

Madrid (España) in 1983-04-19

Related Authorities

Universidad Central. Facultad de Derecho (Madrid, España)  ( Es miembro de; Estudiante de doctorado. Catedrático de Derecho Internacional Privado (abril de 1932). Se jubila como catedrático el 26 de octubre de 1973. )

Associative relations :

Universidad de Salamanca (España)  ( Es miembro de; Catedrático de Derecho (traslado de la Universidad de La Laguna. Nombramiento 2 de septiembre de 1931. Posesión 15 de septiembre. Cesa el 6 de junio de 1933 al trasladarse a la cátedra de la Universidad de Sevilla). )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.