Spanish Archives - Ministry of Education, Culture and Sport

Person - Burguera, Francesc de Paula (1928-2015)

Burguera, Francesc de Paula (1928-2015)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Burguera, Francesc de Paula (1928-2015)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Sueca (Valencia, España)  1928-07-21 - Sueca (Valencia, España)  2015-10-16

History:

Spanish entrepreneur, farmer, publicist, writer and politician. Burguera graduated in Economics from the University of Madrid. He worked as publicist, balancing this post with his farming business. In the 60's he was the president of the Rice Syndicalist of Sueca, and member of the Federation of Rice Farmers between 1960 and 1963. Moreover, he worked as a publicist in Madrid (1960-1964), and founded and headed the advertising agency Mailing (1964-1976). Within politics, Burguera was a member of the Liberal Democratic Party of the Valencian Country from its foundation in 1975, joined at the Liberal Centre Union, and worked as well as secretary-general and member at the Federal Congress of Liberal Democratic Parties. He also was deputy of UCD for Valencia, in which he resigned from its parliamentarian group to join the Mixed Parliamentarian Group. After leaving UCD in 1982, he was elected secretary of the National Party of the Valencian Country, and secretary at the Studies Centre of Contemporary Issues. Shortly after, this organization joined Agrupament d'Esquerra del País Valencià to form Unitat del Poble Valencià (UPV), Bloc's precedent. However, in 1983 Burguera left politics, but later on he worked as the head of Convergència i Unió's press office at the Congress of Deputies.

Burguera wrote several plays and poetries in Valencian Language, as well as numerous journalistic essays and articles. On 28th October 1990, Burguera won the essay prizes Joan Fuster, during the XIX edition of Octubre prizes on Catalonian literature. He died on 16th October 2015 in Sueca, his hometown.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977 and 1979

Places

Lugar de Nacimiento:

Sueca (Valencia, España) in 1928-07-21

Lugar de Defunción:

Sueca (Valencia, España) in 2015-10-16

Subjects

Gender:

Varón

Sources

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.