Carlos Cigarrán
Person - Cigarrán Rodil, Carlos (1941-1988)

Cigarrán Rodil, Carlos (1941-1988)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Cigarrán Rodil, Carlos (1941-1988)

Dates of existence/Biographical dates:

San Tirso de Abres (Asturias, España)  1941-08-15 - Barcelona (España)  1988-01-24

History:

Spanish politician. He was born in San Tirso de Abres (Asturias) on 15 August 1941. He worked as a metallurgist at SEAT and he was secretary of the organization of the Metal Federation of UGT (Unión General de Trabajadores) and member of the UGT National Secretariat of Catalonia between 1976 and 1977. He was a member of the PSOE Federal Executive Committee between 1976 and 1981. He was appointed secretary of the Partido Socialista de Cataluña (PSC/Socialist Party of Catalonia) and with this party stood to the 1977 and 1979 general elections, being chosen to the Congress in two different occasions for the province of Barcelona. In 1980 he left his seat (and was replaced by Anna Balletbò and Puig) to stand for the elections to the Parliament of Catalonia that year. He was chosen deputy of that parliament. Cigarrán was re-elected in the 1984 elections. He was also a founding member of the Rafael Campalans Foundation. He died in Barcelona on 25 January 1988.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators

Places

Barcelona (España) between 1977 and 1980 Obs.:  Diputado en el Congreso

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

San Tirso de Abres (Asturias, España) in 1941-08-15

Lugar de Defunción:

Barcelona (España) in 1988-01-24

Subjects

Gender:

Varón

(Function) He/She carries out/ perform:

Metallurgy

It belongs to:

Spanish socialists

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Partido Socialista Obrero Español. Comisión Ejecutiva  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Unión General de Trabajadores (España)  ( He/She is a member of )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.