Spanish Archives - Ministry of Education, Culture and Sport

Person - Fuertes Fuertes, Luis (1948-2018)

Fuertes Fuertes, Luis (1948-2018)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Fuertes Fuertes, Luis (1948-2018)

Dates of existence/Biographical dates:

Lucillo (León, España)  1948-04-23 - Barcelona (España)  2018-08-15

History:

Spanish politician and metallurgist. He was born on 23 April 1948 in Lucillo (León). He was a boarding student in Astorga (León) and in 1966 he moved to Madrid with his family, working in a fish market. In 1967 he moved to Barcelona and he started working at Hispano Olivetti, where he was a member of the Workers' Commission of the factory. In 1968 he joined Unión General de Trabajadores (UGT/General Union of Workers), dedicating himself to the reorganization of the Metal Federation in Catalonia. He belonged to the clandestine socialist organization Partido Socialista Obrero Español (PSOE/Spanish Socialist Worker's Party) in Barcelona since June 1970. He was suspended from work and salary for his participation in strike movements in 1972 and 1974. This year he became part of the UGT Regional Committee of Catalonia and the UGT National Committee, representing the Federation of Barcelona between 1974 and 1976. In June of that year he was elected Secretary‑General of the UGT of Catalonia, a position he held until February 1982. He was also spokesperson of the UGT Federal Executive Commission and member of the Executive Committee of the Socialist Federation of Catalonia. He was elected deputy for Barcelona in 1977 and 1979. Between 1984 and 1996 he was Job and Social Affairs Counsellor at the Embassy of Spain in Lima (Peru), where he resided when leaving office. He worked in the Regional Office for Latin America and the Caribbean of the International Labor Office in Lima, being the Chief Technical Coordinator in 2015.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators between 1977 and 1982

Places

Domicile:

Madrid (España) between 1966 and 1967

Domicile:

Barcelona (España) between 1967 and 1984

Barcelona (provincia) between 1977 and 1982 Obs.:  Diputado en el Congreso

Domicile:

Lima (Perú) in 1984

Lugar de Nacimiento:

Lucillo (León, España) in 1948-04-23

Lugar de Defunción:

Barcelona (España) in 2018-08-15

Related Authorities

Partido Socialista Obrero Español  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Unión General de Trabajadores (España)  ( He/She is a member of )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.