Socrates Gomez Perez
Person - Gómez Pérez, Sócrates (1914-1989)

Gómez Pérez, Sócrates (1914-1989)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Gómez Pérez, Sócrates (1914-1989)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Vigo (Pontevedra, España)  1914-07-27 - Madrid (España)  1989-01-18

History:

Spanish journalist and politician. He was a son of José Gómez Osorio, who was the leader of the Sindicato Nacional Ferroviario (National Railway Union) of the Unión General de Trabajadores (UGT/General Union of Workers), socialist deputy for Pontevedra in 1931 and civil governor of Madrid at the end of the Spanish Civil War. When the coup d'état took place on 18 July 1936, he was in military service in Segovia. That same night he escaped and moved to Madrid. During the civil war he worked in the Ministry of the Interior under the orders of Wenceslao Carrillo and he was director of La Voz del Combatiente and of La Correspondencia de Valencia. Sócrates Gómez was arrested in the port of Alicante, and after passing through the prison of Orihuela and the Adult Reformatory of Alicante, he was transferred to the prison of Porlier (Madrid) in July 1939. There, coincided with his father, witnessing his last hours before his execution on 24 February 1940.

He was sentenced to 12 years in prison in a first court martial held in November 1939, but in a second one, that took place on 12 June 1940, the penalty increased to twenty years. Eventually, it was commuted to 6 years. He went on probation on 22 May 1941. He was arrested again on 4 September 1942 when a letter from Ricardo Callejas, a former member of the Juventudes Socialistas Unificadas (JSU/ Unified Socialist Youth), was intercepted by the censors. Sócrates Gómez was imprisoned in Albacete. He was transferred to the provincial prison of that town, from where he was released on 6 March 1944. A month later he was again arrested and interned in the prison of Santa Rita (Madrid). When the dismantling of the PSOE First Executive Commission in May 1946 took place, he was transferred to the prison of Yeserías (Madrid) and in January 1948 to Guadalajara, where he was released on parole in September 1951.

In 1960 he went into exile in London, where he formed part of the PSOE. In 1961 he was elected as alternate spokesperson of the PSOE Director Committee in exile, although he resigned from his position by not participating in any meeting of the aforementioned body. He returned to Spain in 1972 joining the PSOE (Historical) and being elected president of the AS of Madrid.

He was elected deputy for Madrid in the 1977 general elections and councillor of the Coslada Town Council in the 1979 elections. He was part of the Madrid Provincial Council as Interior Services delegate and vice president of the same entity from 1979 to 1983. This same year he was elected deputy of the Assembly of Madrid, being Senator in representation of the same in the II Parliamentary term (from June of 1983 to April of 1986) and in the III Parliamentary term (from July of 1986 to July of 1987).

Spanish Civil War, 1936-1939

Date of the event: 1936 - 1939

 
Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Legislators

Profession (carried on by):

Journalists

Activity:

Legislators

Places

Domicile:

Segovia (provincia) in 1936 Obs.:  Servicio Militar

Domicile:

Albacete (España) between 1942 and 1944 Obs.:  Prisionero

Domicile:

Alicante (España)  Obs.:  Prisionero

Domicile:

London (England, United Kingdom) between 1960 and 1972 Obs.:  Exiliado

Domicile:

Guadalajara (provincia) between 1948 and 1951 Obs.:  Prisionero

Lugar de Nacimiento:

Vigo (Pontevedra, España) in 1914-07-27

Lugar de Defunción:

Madrid (España) in 1989-01-18

Subjects

It belongs to:

Spanish socialists

(Function) He/She carries out/ perform:

Parlamentarios

Gender:

Varón

He/She is a:

Exiles

He/She is a:

Political prisoners

Related Authorities

Juventudes Socialistas Unificadas (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Ministerio de la Gobernación (España)  ( He/She is a member of )

Partido Socialista Obrero Español  ( He/She is a member of )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.