Daniel Maldonado Lopez
Person - Maldonado López, Daniel (1939-2018)

Maldonado López, Daniel (1939-2018)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Maldonado López, Daniel (1939-2018)

Dates of existence/Biographical dates:

Santa Fe (Granada, España)  1939-07-10 - Santa Fe (Granada, España)  2018-03-02

History:

Spanish sales agent, insurance broker, and politician. As a volunteer, in 1958 he completed military service in Madrid and when he returned, he started as a carpenter. In 1960 he joined the Juventud Obrera Católica (JOC/ the Catholic Working Youth). In 1962 he emigrated to Barcelona, ​​working in a radiator company. He returned to Granada where, in 1963, he started working at the Suchard chocolate company until 1987, when the company closed in Granada. By combining work and studies he got the secondary school certificate in 1970.

At the beginning of the seventies he contacted the clandestine socialist organization of Granada, joining the Unión General de Trabajadores (UGT/General Union of Workers) in 1972 but he did not join the Partido Socialista Obrero Español (PSOE/Spanish Socialist Worker's Party).

He was Secretary‑General of the UGT Provincial Board of Granada from 1972 to 1978, attending as delegate of the Federation of Granada to the XXX Congress of UGT, which was held in Madrid in April 1976. During these years he actively collaborated in the neighbourhood movement, participating in the creation of the Vergeles‑Zaidín Neighbourhood Association and advising on the creation of the neighbourhood associations of the Polígono Cartuja and La Chana neighbourhoods. He was elected deputy in the PSOE candidacy for Granada in the first general elections of democracy in June 1977. In that moment he joined the PSOE, in which he was was Secretary of Union Policy in Granada at the beginning of the 80s.

He abandoned active policy and in Santa Fe he was dedicated to the wholesale trade of non‑perishable goods, as well as an insurance broker. He died in Santa Fe (Granada) on 2 March 2018.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Legislators

Profession (carried on by):

Commercial agents

Places

Domicile:

Madrid (España) between 1958 and 1959 Obs.:  Servicio Militar

Lugar de Nacimiento:

Santa Fe (Granada, España) in 1939-07-10

Lugar de Defunción:

Santa Fe (Granada, España) in 2018-03-02

Subjects

Gender:

Varón

Related Authorities

Partido Socialista Obrero Español  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Unión General de Trabajadores (España)  ( He/She is a member of )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.