JOSE FRANCISCO RODRIGUEZ NUÑEZ
Person - Rodríguez Núñez, José Francisco (1924-2007)

Rodríguez Núñez, José Francisco (1924-2007)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Rodríguez Núñez, José Francisco (1924-2007)

Dates of existence/Biographical dates:

Aracena (Huelva, España)  1924-03-02 - Huelva (España)  2007-06-25

History:

Spanish farmer and politician. Rodríguez Nuñez was awarded with the Medal to the Constitutional Merit due to his participation in the Constituent Legislature (1977-1979) as deputy of UCD for the province of Huelva, as well as the Simple Cross of Saint Raimundo de Peñafort. Married with Esperanza Vázquez de Tovar. Rodríguez Núñez died at 83 age in Huelva.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Legislators between 1977 and 1979

Places

Lugar de Nacimiento:

Aracena (Huelva, España) in 1924-03-02

Lugar de Defunción:

Huelva (España) in 2007-06-25

Subjects

Gender:

Varón

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.