Spanish Archives - Ministry of Education, Culture and Sport

Person - Romero Morcillo, Felipe

Romero Morcillo, Felipe

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Romero Morcillo, Felipe

Dates of existence/Biographical dates:

Cáceres (provincia)  desconocida - existente actualmente

History:

Spanish politician. Romero was a deputy of UCD for Cáceres in the Constituent Legislature (1977-1979), becoming a member of the Commission of Transports and Communications, and a member of the Commission of Health Care and Social Security at the Congress of Deputies. In 1978 he participated actively in the establishment of the autonomous region of Extremadura, and in the election of the first autonomous president, becoming an Associate Minister of Presidency.

Romero worked also at Telefónica.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-07-06 and 1979-02-01 Obs.:  Diputado de la Legislatura Constituyente

Places

Lugar de Nacimiento:

Cáceres (provincia)

Subjects

Gender:

Varón

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.