Adolfo Sánchez
Person - Sánchez García, Adolfo (1910-)

Sánchez García, Adolfo (1910-)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Sánchez García, Adolfo (1910-)

Dates of existence/Biographical dates:

Melilla (España)  1910-10-20 - existente actualmente

History:

Spanish doctor and politician.

Sánchez was a deputy of UCD for Valladolid in the Constituent Legislature, where he participated in as a member.

Sánchez has also been the president of the National Group of beetroot and sugar cane production.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-07-05 and 1979-01-02 Obs.:  Diputado en la Legislatura Constituyente

Profession (carried on by):

Physicians

Places

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

Melilla (España) in 1910-10-20

Subjects

Is:

Varón

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.