José Antonio de Simón Calvo
Person - Simón Calvo, José Antonio de (1938-)

Simón Calvo, José Antonio de (1938-)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Simón Calvo, José Antonio de (1938-)

Dates of existence/Biographical dates:

Girona (España)  1938-09-02 - existente actualmente

History:

Spanish engineer and politician. Simón was a deputy of UCD for Jaen in the Constituent Legislature (1977-1979), where he participated in like the spokesperson at the Commission of Incompatibilities. HE resigned from his post on October 1977, being replaced by Higinio Vílchez.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

Activity:

Politicians

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-06-30 and 1977-10-18 Obs.:  Diputado en la Legislatura Constituyente

Profession (carried on by):

Engineers

Places

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

Girona (España) in 1938-09-02

Subjects

Gender:

Varón

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Temporary relationships :

Vílchez Carrasco, Higinio (1924-2009)  - Earlier (He/She is the predecessor of; Causo baja del congreso)

See successors

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.