José Manuel Tassara
Person - Tassara Llosent, José Manuel (1941-)

Tassara Llosent, José Manuel (1941-)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Tassara Llosent, José Manuel (1941-)

Dates of existence/Biographical dates:

Sevilla (España)  1941-11-01 - existente actualmente

History:

Spanish forestry engineer, entrepreneur and politician.

Tassara was a deputy of UCD for Seville in the Constituent Legislature (1977-1979), where he performed the second vice-presidency of the Commission of Agriculture, Member of the Agriculture-Justice Join Commission, and Member of the Special Commission of Environment.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Internal Structure-Genealogy:

Esposa de Lucía de León y Borrero.

Occupations

Activity:

Politicians

Profession (carried on by):

Engineers

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-07-05 and 1979-01-02 Obs.:  Legislaturas Constituyente,

Places

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

Sevilla (España) in 1941-11-01

Subjects

Gender:

Varón

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.