Ramón Vargas-Machuca
Person - Vargas-Machuca, Ramón (1948-)

Vargas-Machuca, Ramón (1948-)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Vargas-Machuca, Ramón (1948-)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Medina-Sidonia (Cádiz, España)  1948-02-21 - existente actualmente

History:

Spanish philosopher, professor and politician.

Vargas-Machuca studies Philosophy and Letters at the Pontifical University of Salamanca and the Public University of the same city, where he obtained his PhD in 1980. He worked as a lecturer at the University of Cádiz, reaching the Chair of Political Philosophy in the Faculty of Phiolosophy and Letters in 2001. He joined PSOE in 1974, when it was still clandestine, and UGT. Vargas-Machuca was a deputy of PSOE for Cadiz in the Constituent and I, II, III and IV Legislature. After leaving politics, he worked as a researcher in Yale, Chile, Florence and Rome. Moreover, he was a regular contributor in mass media such as El País, Diario de Cadiz and SER radio network.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Internal Structure-Genealogy:

Esposa: Josefina Junquera Coca, concejala del ayuntamiento de Cádiz.

Occupations

Profession (carried on by):

Filósofos

Activity:

Politicians

Profession (carried on by):

College teachers in  Cádiz (España)

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-07-02 and 1993-06-29 Obs.:  Constituyente, I, II, III y IV legislaturas

Places

Domicile:

Salamanca  Obs.:  Estudió en

Domicile:

Cádiz (España)  Obs.:  Trabajó en

Domicile:

Rome

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

Medina-Sidonia (Cádiz, España) in 1948-02-21

Mandates/Legal Sources

Description:

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Related Authorities

Partido Socialista Obrero Español  ( He/She is a member of; Miembro del Comité Federal del PSOE )

Associative relations :

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.

Related documents:

  • No Units of Description associated.