Person - Bonilla Marín, Gabriel (1888-1965)

Bonilla Marín, Gabriel (1888-1965)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Bonilla Marín, Gabriel (1888-1965)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Jaén (España)  1888-10-07 - México  1965-03-12

History:

Spanish professor. He was the son of Eufrasio Bonilla y Bonilla and Teresa Marín Munoz, and he got married to Gertrudis Cañadas y Bueno.

He started his academic training in 1904 studying the baccalaureate in the High School of Alicante and he started a degree on Philosophy and Literature at the University of Seville but, he studied the whole degree between Madrid, Granada and Seville. He was awarded a degree on Law at the University of Granada (he studied the degree in Granada and Madrid), and he was awarded a doctorate at the Universidad Central in Madrid. He received a scholarship by the Committee of Extension of Studies.

He started his academic career being an assistant professor at the Faculty of Law in Zaragoza, swapping to the University of Seville. He was appointed professor of Spanish Civil, Common and Regional Law at the University of Santiago. He was transferred to the Chair of Judicial Proceedings and Forensic Practise in the Faculty of Law at the University of Granada and he was sanctioned in 1937.

After the Spanish Civil War he was exiled in Mexico, where he received the support of the Assistance Board for Spanish Republicans (JARE). When he arrived to Mexico he got incorporated to the Institute Juan Ruiz de Alarcón and, later on, he collaborated with the Commission of Studies for the Presidency of the Republic. In addition, he began to work with the Universidad Nacional Autónoma in Mexico.

He held other positions such as:

He participated in the Centre for Historical Studies.

General Director of the Social Security Fund of West Andalusia.

Collaborator of the National Provident Institution.

Permanent counsellor of the State (he turned out to be its president accidently).

Spanish Civil War, 1936-1939

Date of the event: 1936 - 1939

 

Occupations

Profession (carried on by):

Catedráticos de Derecho in 1917-03-02

Activity:

Consejeros in  Madrid (España) between 1936-08-28 and 1939

Places

Domicile:

México between 1939-06-13 and 1965-03-12

Lugar de Nacimiento:

Jaén (España) in 1888-10-07

Lugar de Defunción:

México in 1965-03-12

Subjects

Is:

Exiles

Gender:

Varón

Related Authorities

Family relationships :

Cañadas Bueno, Gertrudis (1889-?)  - Marriage (He/She is married to)

Bonilla Cañadas, Gabriel (1913-?)  - Progenitor (He is the father of)

Bonilla Cañadas, María Margarita (1920-?)  - Progenitor (He is the father of)

See successors

Consejo de Estado (España)  ( He/She is a member of; Nombrado consejero y presidente de Estado. )

Associative relations :

Junta para la Ampliación de Estudios e Investigaciones Científicas (España)  ( He/She works for )

Universidad de Granada (España)  ( He/She works for )

Universidad de Santiago de Compostela (A Coruña, España)  ( He/She works for )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.