Person - Coll Pujol, Juan (1841-1910)

Coll Pujol, Juan (1841-1910)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Coll Pujol, Juan (1841-1910)Alternative forms (other languages) Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Barcelona (España)  1841-11-27 - 1910-05-08

History:

Law professor, deputy, senator and mayor of Barcelona. Juan Coll Montells was the brother of the medicine professor Ramón Coll y Pujol. He started his academic training in Barcelona with the higher education at the School of Señor Mas y Artigas, the Institute of Barcelona and the Industrial School.

He was awarded a degree on Law by the Faculty of Law in Barcelona and he received the doctorate by the University of Barcelona and the Universidad Central in Madrid.

His academic career was focused on the University of Barcelona and he started being a lecturer of several modules. He was supernumerary professor of Criminal Law and he was Dean at the Faculty of Law.

He carried other activities too:

Parliamentary deputy by Barcelona.

Senator by the provincial council of Barcelona.

Scholar of Barcelona’s Jurisprudence.

Mayor and city councillor at the city hall of Barcelona.

Member of the Economía de Amigos del País [the Country Friends’ Economy] and Legal Medicine Society, both of them at Barcelona.

Occupations

Profession (carried on by):

Catedráticos de Derecho in  Barcelona (España) in 1885-01-24 Obs.:  Universidad de Barcelona

Profession (carried on by):

Legislators in  Spain between 1899 and 1904 Obs.:  Senador por la Diputación Provincial de Barcelona

Activity:

Mayors in  Barcelona (España) between 1884 and 1909 Obs.:  En varias legislaturas.

Profession (carried on by):

Lawyers in  Barcelona (España) in 1869 Obs.:  Pertenece al Colegio de Abogados de Barcelona.

Profession (carried on by):

Legislators in  Spain between 1896-04-01 and 1897-07-01 Obs.:  Diputado a Cortes

Places

Domicile:

Madrid (España) in 1866 Obs.:  Estudiante doctorado Universidad Central.

Lugar de Nacimiento:

Barcelona (España) in 1841-11-27

Lugar de Defunci¿n:

Barcelona (España) in 1910-05-08

Related Authorities

Ayuntamiento de Barcelona (España)  ( He/She is a member of; Concejal. Teniente Alcalde. Alcalde en varias legislaturas. Elegido concejal del Ayuntamiento de Barcelona en 1873. Regidor electo en 1879, 1883, 1887, 1895 y 1897, y por nombramiento, en 1890. Ocupa el puesto de teniente de alcalde en julio de 1879, cargo que volverá a desempeñar en el 83. Alcalde de Barcelona hasta en cuatro ocasiones: 1884-85, 1890-91, 1897, 1900-1901 y 1909. En su primer período de mando había dado la autorización para celebrar la Exposición universal de 1888. Fue el alcalde de Barcelona durante los sucesos de la llamada Semana Trágica. )

Associative relations :

Universidad Central. Facultad de Derecho (Madrid, España)  ( He/She is a member of; Estudiante de doctorado de Derecho Administrativo. Curso 1866-1867. (El 3 de febrero de 1869, solicita le sea concedida autorización para examinarse en Barcelona de las asignaturas de doctorado cursadas en Madrid. Doctor en derecho por la Universidad de Barcelona el 13 de septiembre de 1869 (investido el 18). )

Documents

Producer of:

  • No Units of Description associated.