Manuel de Sárraga
Person - Sárraga Gómez, Manuel de (1943-)

Sárraga Gómez, Manuel de (1943-)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Sárraga Gómez, Manuel de (1943-)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

València (España)  1943-12-08 - existente actualmente

History:

Spanish lawyer and politician. Sárraga studied commercial teacher training and graduated in Law. He was a certified public accountant, manager of the enterprise Estació d'Autobusos de Lleida SA, consultant of Gas Lleida and secretary of the Official School of Commercial Graduated, as well as delegate of the Institute of Certified Public Accountants and of the Spanish Association of Tax Advisers. According to Sárraga's political career, he was linked to UCD, Centristes de Catalunya and CDS. He was elected deputy for Lleida in the Constituent Legislature (1977-1979). In 1979, he participated in the Comissió dels Vint in charge of the draft of the Statute of Catalonia. In the I Legislature, he was a deputy again, as well as adviser of the Minister of Economy and Treasury (Jaime García Añoveros). Once Sárraga left politics, he returned to work as a lawyer in the office Betriu Casas Sárraga.

Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Internal Structure-Genealogy:

Casado con Carmen Mateo, con quien tiene dos hijos.

Occupations

Activity:

Politicians

Profession (carried on by):

Lawyers

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators in  Madrid (España) between 1977-07-06 and 1982-08-31 Obs.:  Diputado en Legislació Constituyente y I.

Places

Domicile:

Lleida (España)

Domicile:

Madrid (España)

Lugar de Nacimiento:

València (España) in 1943-12-08

Sources

Menéndez, Manuel Ángel. Fontes, Ignacio. Quién es quién: sus señorías los diputados : atlas de la democracia parlamentaria española. Manuel Ángel Menéndez Gijón, Ignacio Fontes. Tres Cantos (Madrid): Foca. 931 p.. 84-95440-25-3.

Piqueras, José A.. Diccionario biográfico de políticos valencianos 1810-2003. 2003. València: Institució Alfons el Magnànim . 84-7822-386-X .

Related Authorities

García Añoveros, Jaime (1932-2000)  ( Es asesor de )

Associative relations :

Unión de Centro Democrático (España)  ( He/She is a member of )

Documents

Producer of:

  • No Description Units associated.

Related documents:

  • No Description Units associated.