Marcelino Camacho
Person - Camacho, Marcelino (1918-2010)

Camacho, Marcelino (1918-2010)

Identification

Type:

Person

Preferred form:

Camacho, Marcelino (1918-2010)Other forms

Dates of existence/Biographical dates:

Osma (Burgo de Osma-Ciudad de Osma, Soria, España)  1918-01-21 - Madrid (España)  2010-10-29

History:

Spanish politician and historic syndicalist leader. Married with Josefina Samper, founder of the Women Democratic Movement (MDM), whom Camacho met in Argelia during his exile. Camacho founded the syndicate of the Communist Labour Union in Spain or CCOO. In 1934, he joined the General Workers Union (UGT), and a year later, the Spanish Communist Party. At the beginning of the Civil War, in 1936, he escaped to the mountains and passed to the republican area in Madrid, where on August 1936, he joined as a volunteer at the Central School of Transmission of the Army, being in charge of it from 1936 to 1939. At the end of the Civil War he came back to Madrid, where he was reported, arrested and sentenced to twelve years and one day, becoming lately six years and one day. Camacho passed through different disciplinary battalions to finally arrive to Tánger, from where he escaped in 1943 and moved to Argelia. There, he worked as a milling machine operator until 1957, when he was pardoned, so he came back to Spain and moved to Madrid to work as a metalworker at the engine-made enterprise Perkins Hispania. There, he was elected member of the Jury of Enterprise several times, and he also got back to the syndicalist activity. On September 1964, along with numerous Madrilenian metalworkers, Camacho organized in an assembly the Commission of Metallurgic Links and Juries (later on, the Commission of Metal) of Madrid. He also continued to contradict clandestinely Franco regime and fostered the creation of CCOO. Between 1967 and 1972, he was imprisoned again in Carabanchel and Segovia, sentenced by the Courts of Public Order in the well-known trial 1001, which involved the imprisonment for the whole syndicate leadership. During fourteen years of his life, Camacho stayed at prisons and concentration camps. In the Spanish Transition, he represented CCOO at the Democratic Board and the Democratic Organization Platform (known as "Platajunta"). Camacho was elected the first secretary-general of CCOO between 1976 and 1978, at the three first congress of the syndicate; until he resigned from his post at the IV Confederal Congress. On the June 1977 general elections, he was elected deputy of PCE for Madrid, joining the Communist Parliamentarian Group, and repeated his position during the I Legislature, until Nicolás Sartorius replaced him on 10th February 1981. Camacho died at the age of 92 in Carabanchel (Madrid), where he lived almost a half century.

Spanish Civil War, 1936-1939

Date of the event: 1936 - 1939

 
Cortes Constituyentes, 1977-1979

Date of the event: 1977-07-13 - 1979-01-02

 

Occupations

(Function) He/She carries out/ perform:

Legislators

Activity:

Politicians

Places

Domicile:

Argel (Argelia) between 1943 and 1957

Domicile:

Spanish Protectorate of Morocco between 1941 and 1943 Obs.:  Condenado a trabajos forzados.

Lugar de Nacimiento:

Osma (Burgo de Osma-Ciudad de Osma, Soria, España) in 1918-01-21

Lugar de Defunción:

Madrid (España) in 2010-10-29

Subjects

(Function) He/She carries out/ perform:

Sindicalismo

It belongs to:

Anti-Francoism

Gender:

Varón

It belongs to:

Communists

(Function) He/She carries out/ perform:

Parlamentarios

He/She is a:

Exiles

Related Authorities

Comisiones Obreras (España)  ( He/She is the founder of )

Associative relations :

Partido Comunista de España  ( He/She is a member of )

Partido Comunista de España. Congreso (8º, 1972, París, Francia)  ( He/She is a member of )

Tribunal de Orden Público (España)  ( Fue procesado por )

Documents

Producer of:

  • No Description Units associated.